• מלון קרלטון נהריה ממוקם כ-10 דקות הליכה מחוף הים. המלון נמצא על הרחוב הראשי של העיר נהריה - געתון.

"אוצרות בחומה" – מוזיאון לפולקלור בעכו העתיקה

"אוצרות בחומה" – מוזיאון לפולקלור בעכו העתיקה

מוזיאון מרתק זה, שנפתח ב2007, שוכן במבנה בן 200 שנה, באולמות מקומרים בנויי לבנים, המשדרים חוויה אותנטית והמתאימה מאין כמוה למוזיאון המציג אוספי עתיקות רבים לפי נושאים שונים: כלי יומיום שימושיים (כלי לאחסון מזון וכלי בישול), מאזניים מסורתיות, ריהוט ערבי מסורתי עם קישוטים, חפצי נוי ומוצגים נושנים רבים נוספים המסודרים בארונות שהם בפני עצמם מוצג אספני מרשים. המוצגים במוזיאון הם ברובם משלהי המאה ה-19 ועד למחצית המאה העשרים. בנוסף, ישנו אגף ייחודי במוזיאון המוקדש לסוחרים ולבעלי המלאכה המסורתיים שהיו בעבר והמציג את חפצי העבודה המסורתיים ששימשו אותם: מנעולן, רוקח בבית מרקחת, כובען ועוד.

במקום מתקיימים סיורים מודרכים, סיורים מומחזים ושחזור מלאכות מסורתיות, וכן פעילויות שונות למשפחות וילדים בתיאום מראש.

המקום הוא, למעשה, מרכז לאתנוגרפיה ופולקלור של עכו והגליל, ובו מוצגים ממצאים, כלים ועוד, תוך שימת דגש על המנהגים והמסורת של בני הדתות והעדות השונות. המבנה ההיסטורי שימש בעבר את חיילי המשמר העותומנים.

אגף אחד במוזיאון מדמה שוק מהמאה ה-19, שוק המציע טיול בגליל שלפני מאה שנה. מוצגות החנויות השונות של בעלי המלאכה.

באגף השני, המוקדש לאספנים ואוספים, מוצג סלון דמשקאי משובץ בצדף ובו סמובר עם הקדשה לאחמד אל-ג'זאר, ארונות ישנים ובהם אוספים של עששיות, משקולות, כלי קודש של שלוש הדתות, כלים ארמנים, מנעולים ופעמונים, שטרות ישנים מהארץ וגם אוסף מיוחד מעברה של עכו – מכתבים וגפרורים של בית החרושת "נור" עוד מימי המנדט ותערוכות מתחלפות של אספנים פרטיים.

מטרתו של המוזיאון, השוכן בלב החומה המזרחית, היא לשמר את המורשת ההיסטורית המרתקת של העיר ולשחזר מראות אותנטיים מהעבר. הדבר נעשה דרך מאות החפצים המוצגים במוזיאון נתוודע לבעלי המלאכה המסורתיים שעבדו בשווקים, ועד לרהיטים המרהיבים של עשירי העיר ולרקמת החיים בעיר שהייתה מקום מפגש ייחודי של אמונות ודתות.

הפולקלור הגלילי שאב את מקורותיו מהעמים השונים שחיו וסחרו באזור במהלך הדורות הקודמים. נקודת המוצא להקמת התצוגות הינה הצגת האדם בסביבה בה חי ופעל, תוך התייחסות לדומה ולמייחד את מגוון הדתות והעדות שהיו בגליל ב-200 השנים האחרונות (יהודים, מוסלמים, נוצרים, דרוזים, בדואים, צ´רקסים ובהאים). דגש מיוחד נוסף הושם על שימור מלאכות יד מסורתיות הולכות ונעלמות.

 

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

טופס פניה ליצירת קשר

מבצעים חמים

Back to top דילוג לתוכן