• מלון קרלטון נהריה ממוקם כ-10 דקות הליכה מחוף הים. המלון נמצא על הרחוב הראשי של העיר נהריה - געתון.

אנשי הצפרדע, אנשי הדממה

צילום: אבישי טייכר

אנשי הצפרדע, אנשי הדממה

כאשר אנו חושבים על שייטת 13 של חיל הים, חושבים אנו על "אנשי הצפרדע, אנשי הדממה. איש לא ראה, איש לא שמע. איש לא הבחין בקולות מלחמה, האם היו פה אנשי הדממה?" כמו במילות שירו של יורם טהר לב. נכנסים, עושים פעולתם, ויוצאים. אף אחד לא שומע, אך אחד לא רואה. ורק התהילה אולי תגיע אחרי הרבה הרבה שנים של חשאיות מיטבית. אך, לא כך פעלו הדברים בלילה שבין ה-4 ל-5 בספטמבר 1997 בלבנון.

המבצע
היה צריך להיות זה מבצע שקט ויעיל, כמו כל מבצע אחר שביצעו לוחמי השייטת לאורך השנים, וגם לוחמים אלה ממש – אותם 12 לוחמים, שלא חזרו מאותו הקרב. תפקידו של הכוח שיצא באותו לילה על ספינת סטי"ל, ואח"כ על סירות גומי, ומשם התקדם רגלית, היה להניח מארב מטענים סמוך לעיירת החוף אנצרייה, לצורך חיסולו של בכיר אמל. אך, הכוח התגלה, כאשר התפוצצו על הדרך מטעני צד. מבצע החילוץ שהתנהל לאורך הלילה, היה הרואי ונוהל בחלקו ע"י קשר הצוות, היחידי בצוות שלא נפגע. החילוץ שילב הן כוחות חילוץ קרקעיים והן כוחות חילוץ מהאוויר. בעת החילוץ, נהרג גם הרופא שנלווה אל הכוח המחלץ. ליל דמים, קשה מנשוא.

אתר הנצחה בשבי ציון – מתחת למים ומעל
במושב שבי ציון, שנמצא כרבע שעה בלבד ממלון קרלטון נהריה, הוקמה אנדרטה להנצחת לוחמי השייטת. למעשה, הוקמו שם שתי אנדרטאות. האחת הוצבה 30 מטר מתחת לפני הים, עמוק עמוק על הקרקעית. צוללים רבים אוהבים לצלול לאתר, ולצפות בשרידי ספינת טילים טבועה, שאליה חוברו 12 כיסאות ריקים. 12 הכיסאות מסודרים בחצי גורן ריקים מכל יושב, ורק שמותיהם של הלוחמים טבועים עליהם. הצוללנים, שיצללו למקום, ויכבדו את זכרם של לוחמי השייטת, יזכו גם לראות שם דגה רבה, המתרכזת סביב הספינה הטבועה והכיסאות הריקים.

גם המגיעים לחוף היפיפה של שבי ציון ומעוניינים להישאר על החוף או רק לטבול במימיו הנעימים של הים התיכון, יוכלו לחלוק כבוד ל-12 לוחמי השייטת שנפלו באותו קרב. על החוף, תגלו שנים עשר סלעי כורכר, בני שלושה מטרים כל אחד, והם נראים כאילו התמוטטו, וכעת הם נחים שעונים זה על זה. באופן שבו הם שעונים, הם יוצרים צללית של אנייה.  בסמוך, ישנו סלע, ועליו חצובים שמות הנופלים.

היוזמת של הקמת האנדרטה דווקא שם בשבי ציון, היא אמו של רם לוינס, תושב שבי ציון ואחד הלוחמים שנפלו בקרב. ושם, הם נחים הסלעים, שעונים זה על זה למנוחת עולמים, אל מול הים התיכון, ממנו יצאו באותו הליל לוחמי השייטת ולא שבו.

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

טופס פניה ליצירת קשר

מבצעים חמים

Back to top דילוג לתוכן