• מלון קרלטון נהריה ממוקם כ-10 דקות הליכה מחוף הים. המלון נמצא על הרחוב הראשי של העיר נהריה - געתון.

בתי הכנסת העתיקים של הגליל

צילום:ד"ר אבישי טייכר

בתי הכנסת העתיקים של הגליל

ארץ ישראל של היום נחלקת לשניים: יש את השטחים שכבר התגלו בהם חפירות ארכיאולוגיות, המעידות על קיומם של יישובים יהודים עתיקים בני 2000 שנה ויותר; וישנם שטחים שעדיין לא התגלו בהם חפירות ארכיאולוגיות שכאלה, אך הסבירות שיתגלו בהם ממצאים מרתקים בעתיד – היא גדולה למדי.

בכל אחד מהיישובים היהודים העתיקים שכבר התגלו, נחשף בדרך כלל, איך לא – גם בית כנסת אחד לפחות. אנחנו ממליצים בחום לקחת את הרכב ולנסוע ישירות ממלון קרלטון נהריה – בדרכים הגליליות היפות, ולבקר בכמה מבתי הכנסת העתיקים הללו של הגליל.

  • בית הכנסת העתיק בפקיעין (26 ק"מ ממלון קרלטון נהריה)
    בית הכנסת העתיק של פקיעין איננו רק שרידים וחורבות – מדובר כאן בבית כנסת שהיה פעיל מאות שנים, ועודנו פעיל בימינו – בשבתות ובחגים בתיאום מראש. בבית הכנסת העתיק הזה ישנם ממצאים עוד מתקופת בית שני. ועליו שומרת אישה מופלאה, שעודנה גרה בבית הסמוך, הלא היא: מרגלית זינאתי. מרגלית היא נצר לשושלת רבת דורות של יהודים בפקיעין העתיקה, והיא גם הדליקה משואה ביום העצמאות ה-70 למדינת ישראל. בבית זינאתי הסמוך ישנו גם מוזיאון, ויוצאים ממנו סיורים מרתקים בכפר העתיק – שכיום מתגוררים בו – יהודים, נוצרים ומוסלמים באחווה ובשלום.
  • בית הכנסת העתיק בברעם (37 ק"מ ממלון קרלטון נהריה)
    בית הכנסת העתיק בברעם הוא חלק מהגן הלאומי ברעם. כאן תמצאו שרידים שהשתמרו היטב, והארכיאולוגים אף הצליחו ליצור שחזור מרשים מאוד של בית הכנסת הגדול והמפואר ששכן כאן, מה שמעיד כמובן על התיישבות יהודית עשירה ומשגשגת בעיירה ברעם. האזכור הראשון של בית הכנסת המפואר הוא מן המאה ה-11 לספירה. בונוס נוסף של הביקור כאן הוא בכך שהגן הלאומי ברעם יושב בגובה של 755 מטרים מעל פני הים, מה שמבטיח נופים מרהיבים לכל עבר.
  • בית הכנסת העתיק בגוש חלב (39 ק"מ ממלון קרלטון נהריה)
    גוש חלב הייתה התיישבות יהודית חשובה, שחכמים רבים קבעו בה את מושבם ואת מקום לימודם. העיירה גוש חלב היהודית שמרה על רצף התיישבותי יהודי – מתקופת בית שני ועד המאה ה-19… כן. כן. ברצף! וכמובן, שבמקום חשוב שכזה נמצאו שרידי בית כנסת וגם בית קברות יהודי עם מערות קבורה. מצויים כאן, בין השאר גם קבריהם של שמעיה ואבטליון. ואם אתם כאן, כדאי להתפעל גם מעצי הזית העתיקים של גוש חלב, ששמעם וטיבם היה ידוע והתפרסם עוד מימי בית שני.

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

טופס פניה ליצירת קשר

מבצעים חמים

Back to top דילוג לתוכן