• מלון קרלטון נהריה ממוקם כ-10 דקות הליכה מחוף הים. המלון נמצא על הרחוב הראשי של העיר נהריה - געתון.

גו'ליס – להכיר את המורשת הדרוזית

גו'ליס – להכיר את המורשת הדרוזית

גו'ליס – להכיר את המורשת הדרוזית

הדת הדרוזית, שהתפצלה מהאסלאם במאה ה-11 היא דת מסתורית. חלק ניכר מהדרוזים עצמם אינם בקיאים בסודות העמוקים שלה, ורק חלק קטן של אנשי דת דרוזיים מחזיקים בידע הרחב. ג'וליס הוא אחד הכפרים הדרוזיים הגליליים  – הפותח שעריו לאורחים – להכיר, ולו במעט, את המורשת הדרוזית המעניינת. נסיעה של 16 ק"מ בלבד ממלון קרלטון נהריה – תיקח אתכם אל ג'וליס, השוכנת על גבעות ירוקות, ומסביבן ההרים הגבוהים יותר של הגליל.

קשרי ידידות ואחווה
ממצאים הראו כי בתקופת התלמוד (במאות ה-3 עד ה-5 לספירה) התקיים כאן יישוב יהודי. ולאחר מכן, גם מן המאה ה-14 ועד המאה ה-16 ישבו כאן יהודים, שעסקו ככל הנראה בחקלאות עברית בארץ הקודש. אך, במאה ה-16 הגיעו לכאן לג'וליס תושבים חדשים – תושבים מן הקבוצה האתנית הייחודית – הדרוזים.

הדרוזים של הגליל חברו אל העם היהודי בארץ ישראל, וכאן בג'וליס הכריז בן גוריון על חובת הגיוס של הדרוזים לצה"ל. ואכן, מאז ועד היום משרתים הדרוזים בצבא, וישנם קשרים עמוקים של אחווה וידידות בינם לבין מדינת ישראל והשכנים היהודים שמסביב.

טיול אל מעמקי המורשת הדרוזית – בגו'ליס
הכפר ג'וליס היה במשך שנים רבות מושבה של מנהיגות העדה הדרוזית באזור כולו, ועל כך מעיד למשל בית האפנדי. כיום, זהו בית מוזנח, על אף שעברו מפואר. המבנה הזה, כמו מבנים אחרים בכפר, מחכה לשיקום ושחזור – שגם הם יגיעו יום אחד.

במקום נמצאים גם מספר קברים של שיח'ים דרוזים חשובים, כמו למשל קבר השיח' אמין טריף – ששימש כראש העדה הרוחנית-הדרוזית בישראל. במערב הכפר תוכלו לבקר בבית הבד הישן וגם בבית הבד החדש– בו תוכלו גם לקנות מבחר מוצרים מעצי הזית של הכפר. וחצי שעה הליכה בדרך יפה היוצאת  מן הכפר תוביל אתכם גם למערת נטיפים, שהייתה מקום התבודדותו של שיח' עבר חשוב אחר בעדה הדרוזית – שיח' עלי פארס.

כדאי גם להיכנס אל בית המורשת הדרוזית – בו תוכלו לצפות בסרטונים, לשמוע סיפורים על העדה הדרוזית, לראות פריטי לבוש מיוחדים, כלי עבודה וחקלאות; וגם להכיר את המטבח הדרוזי הטעים.

וביקור בג'וליס לא יהיה מושלם ללא כניסה לגן אל מונה, שהוקם ע"י בן ג'וליס לזכר אמו היקרה. אך, הגן משמש את כל מי שרוצה לבקר בו – וליהנות ממים זורמים לצד צמחייה ירוקה, תעלות ומפלים, מבנים משוחזרים מעברו של הכפר, פסלים ועוד הפתעות.

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

טופס פניה ליצירת קשר

מבצעים חמים

Back to top דילוג לתוכן