• מלון קרלטון נהריה ממוקם כ-10 דקות הליכה מחוף הים. המלון נמצא על הרחוב הראשי של העיר נהריה - געתון.

חורבת געתון

חורבת געתון

חורבת געתון

מי שייקח רכב וימשיך מזרחה ממלון קרלטון על כביש 89 כ-9 ק"מ, ואז ירד שמאלה ליד מחצבת עין יעקב לכביש 8833 עוד כק"מ אחד, יגע אל חורבת געתון.

יישוב חקלאי שעבר ידיים רבות
חורבת געתון הייתה פעם לפני כאלף שנה יישוב של ממלכת ישראל, בתקופתו של שלמה המלך, החכם באדם. היישוב נקרא אז בשם: גיאתו. היישוב נעזב לזמן מה בגלות בבל, אך בחזרתם של שבי ציון המעטים, אחרי חורבן בית ראשון – הוקם שם היישוב החקלאי מחדש, והפעם בשם: ריש מייא דגעתין. אח"כ בתקופה הצלבנית טופח המקום כחווה חקלאית, והוקמו בו גם מספר אמות מים ואף טחנת קמח. במאה ה-18 בתקופת השלטון העות'מני בארץ ישראל שוקמה ופעלה ביישוב טחנת הקמח. ואז ב-1870 רכשה את הקרקע הזו משפחה לבנונית-נוצרית עשירה (משפחת סורסק), שהחליטה גם להוסיף במקום אחוזה רחבת ידיים, ואז הם החליטו לקרוא למקום: ח'רבת אלג'עתון, מפני שהאחוזה נבנתה על החורבות שהיו במקום עוד מהעת הצלבנית.

שרידים עם נוף ומעיין אל מג'נונה
היום שרדו מבית האחוזה, שנקרא כיום: חורבת געתון – רק הקירות החיצוניים וכמה קירות של החדרים הפנימיים. אך, נעים ביותר להיכנס פנימה, ולהתבונן מהחלונות בעלי הקשתות המקיפים את המבנה כולו; דרך החלונות נשקפים לארבע כיווני השמיים – ים כחול והרי גליל, וגם הבקעה שבה זורם נחל הגעתון.

ליד החורבה זורם נחל געתון ומתחת לחורבה נובע עין געתון, אבל השם שלו בערבית מעניין הרבה יותר: עין מג'נונה, שזה בעברית: המעיין של המשוגעת. היה מעניין לספר פה סיפור על אישה אחת משוגעת שגרה בחורבת געתון, והייתה עושה דברים משונים… אבל, האמת קצת פחות משוגעת. השם עין אל-מג'נונה, ניתן למקום מכיוון שמימיו של המעיין יכולים להיות פעם שופעים מאוד, ופעם אחרת דלילים עד אין רואה כמעט.

אז, אם מתחשק לכם לצאת אל הטבע למקום מעניין, רק שני ק"מ מזרחית מהעיר נהריה, ולא רחוק ממלון קרלטון – הנה לכם המקום: חורבת געתון.

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

טופס פניה ליצירת קשר

מבצעים חמים

Back to top דילוג לתוכן