• מלון קרלטון נהריה ממוקם כ-10 דקות הליכה מחוף הים. המלון נמצא על הרחוב הראשי של העיר נהריה - געתון.

חורבת דנעילה – טיול חורפי קצר

חורבת דנעילה – טיול חורפי קצר

הדרך היפה של כביש הצפון (כביש 899) – תוביל אתכם כ-20 ק"מ מזרחית ממלון קרלטון נהריה עד ליישוב גרנות הגליל, ושם אם תעקבו אחרי השילוט לכיוון נחל שרך – תוביל אתכם הדרך לחנייה רחבה בליבו של יער גלילי נפלא. שמו של היער הזה הוא יער הילד היהודי. הוא ניטע ביוזמתה של קק"ל – לזכרם של יותר ממיליון ילדים יהודים שנרצחו בשואה. בשנים 1979-1978 התבצע מבצע הנטיעה, ובו כל ילד נטע שני עצים ביער הצעיר – עץ אחד נטע לזכרו של ילד או ילדה יהודים שנרצחו בזמן השואה, ועוד עץ אחד נטע למענו, למען ההמשך. למען העתיד.

חורש ים תיכוני מתמזג ביער אורנים
מתוך החנייה עקבו אחרי השלט לכיוון חורבת דנעילה. הדרך תוביל אתכם בין העצים שניטעו ע"י ילדי ישראל בשנות השבעים, באופן המתמזג יפה כל כך בין שיחי החורש הים תיכוני הטבעי הקיים במקום זה שנים רבות. זוהי דרך יפה ומעגלית שתוביל אתכם בין סמטאות ובתים של עיר קדומה שראשיתה בתקופה הרומית (בערך משנת 100 לספירה). בתחילה הייתה שם חווה חקלאית, שהתפתחה ברבות השנים לכפר. תושבי הכפר התפרנסו בעיקר מגידול עצי הזית הרבים של האזור, ולפיכך, הוקם שם בית בד.

בית בד ומבני הכפר
את חורבותיו של בית הבד ניתן לראות בבירור במסלול המעגלי החביב שביער. גם חורבות בתי הכפר נראים יפים ומשומרים לאורך המסלול – וזאת בזכות שני עניינים. האחד הוא בזכות שבמשך כשבוע מאות שנה לא גרו בכפר אנשים, והמקום אוכלס שוב רק בתקופה הממלוכית (בערך 1400 לספירה). ואז, הוקמו בניינים חדשים, בעלי שתי קומות. הקומות העליונות של המבנים קרסו, וכוסו ברבות הימים בצמחייה.

הצמחייה הירוקה כיסתה את המבנים עד כדי כך, שהם ממש נעלמו מן העין; אך הצמחייה גם שימרה את המבנים שימור מצוין; עד כדי כך שפעם כונתה חורבת דנעילה: העיר הנעלמה. אך ב-2001 אנשי קק"ל עשו עבודה נפלאה בשיקום המבנים, ובשימור ההיסטורי הנהדר – וזאת הסיבה השנייה לשימור הנפלא – שאת תוצאותיו רואים היום בבירור, בטיול הקצר, החורפי והמלא בכל טוב. נוף הרים, יער ומבנים עתיקים – במרחק קצר ממלון קרלטון שבנהריה.

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

טופס פניה ליצירת קשר

מבצעים חמים

Back to top דילוג לתוכן