• מלון קרלטון נהריה ממוקם כ-10 דקות הליכה מחוף הים. המלון נמצא על הרחוב הראשי של העיר נהריה - געתון.

לעולם לא מאכזב – טיול אל גן לאומי אכזיב

לעולם לא מאכזב – טיול אל גן לאומי אכזיב

הגן הלאומי נמצא כ 5 ק"מ צפונית לנהריה, מערבית לקיבוץ גשר הזיו.

איך מגיעים? יש לעבור את צומת נהריה ולאחר כחמישה ק"מ, 400 מ' אחרי שחולפים על פני הכניסה לגשר הזיו, יש לפנות שמאלה לחניית הגן הלאומי. כחצי ק"מ דרומית למסעף זה, יש שלט הכוונה חום לחוף אכזיב. אך זהו חוף נפרד הנמצא בתחומי הגן הלאומי, שאינו מהווה חלק מהאתר המוסדר, ואינו מנוהל כיום בידי רשות הטבע והגנים.

מה במקום? תל וחוף אכזיב הם מאתרי הטבע המיוחדים של ישראל, בזכות השילוב המרהיב למראה של רצועת חוף קסומה, עם שוניות ובריכות קטנות לאורכה, איים קטנים המבצבצים מתוך הים ושרידי מבנים מתקופות שונות בהיסטוריה של המקום, הנפרסת על פני יותר מ 5000 שנה.

בתל אכזיב נמצאים שרידי עיר חוף עתיקה, שנבנתה על גבעה בין נחל כזיב בצפון, נחל שעל בדרום והים במערב. ממזרח לגבעה נבע בעבר מעיין קדום. ברחבי הגן הלאומי תוכלו לראות גם את שרידי הכפר הערבי א-זיב, שהוקם שבנת 1271 על שטחה של אחוזה צלבנית של האביר הומברטוס דה פאצ'י, שהייתה קרויה בשם קסל אינברט.

לאורך ההיסטוריה חלפו ושהו באכזיב מצביאים ועמים רבים. סנחריב מלך אשור, חלף כאן במהלך מסע הפלישה שלו לארץ ישראל, ומלבדו חלפו באכזיב גם הפרסים, היוונים, הסלוקים, התלמיים, החשמונאים ורומאים.

מזכרת נוספת וציורית שקשרה את אכזיב בתרבות הישראלית, היא "מדינת אלי אביבי", השוכנת עד היום בחלקו הצפוני של הגן הלאומי. אלי אביבי שכר בשנת 1952 מהמדינה שני מבנים היסטוריים על קו החוף, במטרה לשפץ אותם, שם לבסוף הקים את ביתו. בשנת 1971, הכריז אביבי על "מדינת אכזיב" כצעד מחאה על הקמת הגן הלאומי במקום. למדינת אלי אביבי הה דגל, המנון ודרכונים, עליהם אף הוחתמו מבקרים בעבר. אך ביתו של אביבי היה מוכר בתרבות הישראלית עוד לפני שהפך לכאורה למדינה. פעל בו בשנות ה 70 מועדון בוהמי שמשך אליו צעירים שחיפשו מקום להשתחרר בו ולחוות חוויה רוחנית. כיום ניתן לבקר בתשלום בביתו של אביבי, בו פועל גם מוזיאון קטן המציג ממצאים מעיר הנמל העתיקה שהתקיימה במקום זה בדיוק לפני אלפי שנים.

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

טופס פניה ליצירת קשר

מבצעים חמים

Back to top דילוג לתוכן