• מלון קרלטון נהריה ממוקם כ-10 דקות הליכה מחוף הים. המלון נמצא על הרחוב הראשי של העיר נהריה - געתון.

מבצר יחיעם

מבצר יחיעם

מבצר יחיעם

במאה ה-11 וה-12 לספירה נבנו בארץ ישראל מבצרים רבים. המבצרים נבנו ע"י הצלבנים מהמסדרים השונים שהגיעו ופקדו את ארץ ישראל במסעות הצלב שלהם. הצלבנים היו לוחמים ואנשי דת בעת ובעונה אחת. חדורי רוחניות דתית, וחדורי לוחמניות דתית. הרוחניות גרמה להם לחפש גביעים קדושים, ולהתפלל הרבה; והלוחמניות גרמה להם, בין השאר – להקים בארץ ישראל מבצרים מבוצרים, חזקים ועמידים. אחד מהמבצרים הללו נבנה באותו מקום שבו קיים היום קיבוץ יחיעם.

ממבצר צלבני למבצר ציוני
מאותו מבצר צלבני שנבנה במאה ה-12, ותפקידו היה להוות חוצץ ושמירה על העיר עכו, נותרו שרידים מעטים שניתן לראות היום. הסיבה לכך היא ששרידי המבצר ההוא (שנהרס ע"י המוסלמים) שופץ והורחב במאה ה-18 ע"י דאהר אל עומר הבדואי, שהיה שליט הגליל מטעם האימפריה העות'מנית. השם שניתן לו אז היה מבצר ג'דין, מפני שהאגדה המקומית טענה שזה היה שם המבצר הצלבני הקדום.

במהלך המאה ה-19 מתואר המבצר ככמעט נטוש, מקום בו חיו מעט רועים מזדמנים. וכך, ב-1936 – 1939, בעת המרד הערבי הגדול ומאורעות הדמים שהיו אז בארץ ישראל – השתמשו כנופיות ערביות במבצר כמקום מושבם.

ואז, אחרי זמן מה שהמקום נותר שוב שומם, הוקם במבצר עצמו מקום יישוב יהודי ב-27 בנובמבר 1946. במקום התיישב גרעין של השומר הצעיר במגמה להקים קיבוץ חדש. המבצר (והקיבוץ אתו) נקראו על שם יחיעם וייץ, שנהרג ארבעה חודשים קודם לכן בניסיון לפוצץ את גשר נחל כזיב הקרוב, בליל הגשרים.  במהלך מלחמת העצמאות היווה המקום מבצר של ממש הן ללוחמים והן לנשים ולילדים של האזור – כנגד ההתקפות החוזרות ונשנות.

מקיבוץ לגן לאומי
הקיבוץ עצמו, על בתיו ואדמותיו הועתק למרגלות המבצר. ואילו המבצר עצמו הפך לגן לאומי. כיום אפשר לבוא ולהתרשם מהמבצר בשלל הכובעים שלו. סיור נעים במבצר המוקף בנוף גלילי יפיפה – יעניק לכם הצצה לשער המבצר, למגדל הצלבני המתנשא לגובה של 15 מ', וממנו נשקף נוף מרהיב על האזור כולו.

תוכלו לסייר גם בעמדות ההגנה ותעלות הקשר. אתם מוזמנים לטפס גם אל המגדל העגול, ששופץ אמנם בתקופה העות'מנית, אך זהו המגדל בעל חרירי הירי עוד מהתקופה הצלבנית. במסעכם במבצר, תוכלו לעבור גם גם בחדר ששימש כמסגד. וגם בשני אולמות גדולים הנישאים על עמודים גבוהים ומרשימים.

14 ק"מ בלבד ממלון קרלטון נהריה – הצצה אל ההיסטוריה ובחזרה למלון.

 

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

טופס פניה ליצירת קשר

מבצעים חמים

Back to top דילוג לתוכן