• מלון קרלטון נהריה ממוקם כ-10 דקות הליכה מחוף הים. המלון נמצא על הרחוב הראשי של העיר נהריה - געתון.

מוזיאון אסירי המחתרות בעכו

מוזיאון אסירי המחתרות בעכו

מי שעובר כך סתם ליד טיילת הים היפה של עכו, יבחין במבצר גדול. זהו מבצר אחד מיני רבים שנבנו בעכו לאורך מאות רבות של שנים. גדול ומרשים המבצר שנבנה ע"י העות'מניים, ששלטו כאן ביד חזקה במשך מאות שנים. המבצר עצמו הוקם על חורבות מבצר עתיק יותר, צלבני, מהמאה ה-12.

כך שהעובר בחוץ, לא יוכל לשער בליבו מה התחולל כאן דווקא בתקופה קרובה הרבה יותר, בתקופה שהבריטים לקחו את שלטון עכו, וגם את השליטה במבצר הזה לידם. ב-1918 היה זה, כאשר לאחר הפסדם של העות'מניים במלחמת העולם הראשונה, עברה השליטה באזור אל הבריטים. והמבצר ששימש כביתם של שליטים עות'מניים וכמחסן נשק – הוסב באופן רשמי לבית סוהר.

אסירי המחתרות
למעשה, שימש המבצר כבר ב-1912 לעת מצוא, כבר את העות'מניים כבית מעצר. ושם נכלאו שניים מחברי ה"שומר" בתקופה זו. אך, ב-1918 הפך המבצר מבית מעצר קטן לבית הסוהר המרכזי בארץ ישראל.  בתחילה שימש בית הסוהר הזה לכליאת עבריינים פליליים. אך, אט-אט עם התגברות מאבק המחתרות בפולש הבריטי לארץ ישראל, וגם נוכח ההגנה הפשוטה של התושבים היהודים בהתקפות הערבים מכל עבר –שהתקבלה פעמים רבות כעבירה מבחינת החוק הבריטי, שהיה זמן רב פרו-ערבי; נכלאו בבית הסוהר בעכו יותר ויותר לוחמי מחתרות.

בין שאר אסירי המחתרות המפורסמים שנכלאו כאן היה גם זאב ז'בוטינסקי, שהוחזק כאן ב-1920. כיום, במעבר במוזיאון ניתן להיכנס גם לתא שבו עשה ז'בוטינסקי ימים ולילות. כאן הוצאו להורג בתלייה גם עולי הגרדום. כאן גם התבצעה ב-1947 פריצה של לוחמי אצ"ל במגמה לשחרר את חבריהם שהיו כלואים בבית הסוהר הבריטי.

כיום, משמש המקום כמוזיאון, המספר את סיפור המחתרות דרך פריטים המוצגים במקום, פסלים וצילומים וגם חזיון אור קולי המכניס את הצופים לאווירה.

לסיים את הביקור מול הים הפתוח
כדי לשחרר מעט את האווירה הכבדה לפני שאתם חוזרים למלון קרלטון שבנהריה היפה (מרחק 11 ק"מ בלבד מהמלון) – לכו בפשטות על הטיילת היפה של עכו, לאורך הים. הקשיבו לגלים, הביטו אל המים המשנים צבעם מתכלת לטורקיז ולכחול-ירוק כהה, הרגישו את הרוח הנושבת ומלטפת את הפנים. והגידו תודה, על כל היופי הזה שאנחנו לפעמים לוקחים אותו כמובן מאליו. אך, זכרו שאנחנו כאן – הרבה הרבה בזכותם.

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

טופס פניה ליצירת קשר

מבצעים חמים

Back to top דילוג לתוכן