• מלון קרלטון נהריה ממוקם כ-10 דקות הליכה מחוף הים. המלון נמצא על הרחוב הראשי של העיר נהריה - געתון.

נהריה – מורשת והיסטוריה

צילום: אבישי טייכר

נהריה – מורשת והיסטוריה

המטילים ברחובותיה הנאים של נהריה; למשל, לאורך רחוב הגעתון, שבו שוכן מלון קרלטון נהריה, ובטיילת היפיפייה של חופי הים של נהריה – יתקשה להעלות בדעתו, שפעם מזמן כל זה לא היה כאן. פעם, כמקומות רבים אחרים בארץ ישראל, היה כאן רק חול ושממה. עד שיום אחד הגיעו לכאן כמה יהודים, ברובם מגרמניה, אך לא רק – והחליטו שזהו מקום מתאים ביותר להקים בו מושבה חדשה.

משפחת ליברמן
אחת ממשפחות החלוצים הללו היא משפחת ליברמן, שהגיעה דווקא מגליציה שבפולין. המשפחה רכשה ב-1935 כ-325 דונמים של אדמה. בתוך הגוש הזה, היה מבנה גדול, שנבנה עוד במחצית השנייה של המאה ה-19 – ושם בחרה משפחת ליברמן; פיליפ ואשתו שרה להתמקם למגורים. ליד המבנה הייתה גם בריכת אגירה גדולה ופתוחה, ששימשה בין השאר גם לרחצה. נשתלו סביב המבנה גם פרדס וגן ירק, וגם רפת משוכללת עם פרות לחליבה.

ממבנה מגורים למבנה הגנה
בתקופת הפרעות שבין 1939-1936, שבה גם נהריה סבלה מהתקפות רבות של ערביי האזור; הגיעו אל המבנה חברים מקיבוץ עברון, כדי לספק הגנה לתושבים היהודים של האזור. בתקופה זו, גם נבנה על גג המבנה מגדל תצפית – שניתן לראותו עומד איתן עד היום. מתוך ההתארגנות והחברות העזה שנוצרה בעת שהותם בבית ליברמן, החליטו מספר חברים לצאת יחד, ולהקים התיישבות נוספת לא רחוק – היא שבי ציון.

מאוחר יותר ב-1942, היו יוצאות חבורות של הפלמ"ח מהמבנה של בית משפחת ליברמן לפעולות וסיורים באזור. כמו-כן, שימש המבנה כמקום בטוח למעפילים – לילה ראשון בארץ הקודש, אחרי תלאות וטלטולים רבים על ספינות רעועות בים הסוער.

פיליפ ליברמן עצמו, שהיה רגיל בנסיעות רבות לאירופה, בענייני עסקיו  – מצא את עצמו באירופה גם בפרוץ מלחמת העולם השנייה; אך אז היה כבר מאוחר מדי, והוא לא הצליח להימלט חזרה ארצה, ונספה ב-1943. בנו ד"ר בנדיקט המשיך להתגורר בבית עד יום מותו ב-1950.
בית ליברמן היום
לאחר שנים רבות שהיה המבנה מוזנח, לקחה עיריית נהריה יוזמה, ושיפצה ושחזרה את המבנה ההיסטורי, וכיום הוא מהווה מוזיאון לתולדות העיר נהריה. תוכלו למצוא בו סיפורים רבים על הקמתה של העיר נהריה, כמו גם אוספים שונים, ופריטים היסטוריים ומעניינים של העיר.

אז, אם אתם מגיעים למלון קרלטון ביום העצמאות או בימים הסמוכים – הרי שביקור בבית ליברמן, הוא הזדמנות מצוינת להתחבר להיסטוריה, להתחבר לשורשים, ולחגוג את העצמאות שלנו – מתוך הכרת העבר ומבט לעתיד.

יום עצמאות שמח ממלון קרלטון נהריה!

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

טופס פניה ליצירת קשר

מבצעים חמים

Back to top דילוג לתוכן