• מלון קרלטון נהריה ממוקם כ-10 דקות הליכה מחוף הים. המלון נמצא על הרחוב הראשי של העיר נהריה - געתון.

עכו של מרחצאות

חמאם אל באשה

עכו של מרחצאות

עכו היא פנינה של יופי והיסטוריה. היסטוריה של 6000 שנה הנמצאת במרחק של כ-10 ק"מ בלבד מהעיר הצעירה (בת ה-82) נהריה, וממלון קרלטון השוכן לבטח לחופה. בעכו ישנם דברים רבים מאוד לראות; מספיקה הליכה בסמטאותיה של העיר העתיקה והיפה הזו, בין חומותיה ועל חומותיה; בין הסמטאות הצרות שלה, המרוצפות אבנים קטנות של פעם, ובתוך השוק המכורה או השוק הפתוח. בין דוכנים של ממתקים מקומיים ומזכרות, בין חומוסיה למסעדת דגים, המגיעים לצלחת מרשתו של דיג מקומי – מספיק רק ללכת לראות את המראות, לשמוע את הצלילים ולנשום את הריחות – כדי ליהנות מחוויה חושית חובקת כל. אך היום אנו מזמינים אתכם למקום מיוחד לכשעצמו בעכו – הוא: חמאם אל באשה.

מקורותיו של החמאם
מרחצאות הן דבר ידוע ומקובל עוד מהתקופה הרומית, בערך מהמאה ה-8 לפנה"ס; כבר אצל הרומאים התפתחו מספר סוגים של בתי מרחץ. כאשר התפשט האסלאם, עשו המוסלמים טוויסט משלהם למרחצאות, ובנו את בית המרחץ הלח, שקיבל מאוחר יותר את שמו: חמאם. אף-על-פי שהתורכים אוהבים מאוד את החמאם, אין זו המצאה שלהם דווקא, וניתן לראות חמאמים הפזורים בכל המזרח התיכון וגם בצפון אפריקה.

חמאם אל-באשה
כאשר משלו התורכים באזור ובעכו בפרט, הביא אליה מושל צפון ארץ ישראל: אחמד פאשה אל-ג'זאר את החמאם. אדון פאשה היה ידוע כמושל אכזר במיוחד שהיה מטיל מומים באופן מכוון בנתיניו, ולפיכך דבק בו השם: אל ג'זאר, שמשמעו: הקצב. אבל, היו כנראה גם דברים טובים בפאשה כי הוא עמד איתן במצור שהקים נפוליאון על עכו בשנת 1799; ודבר טוב נוסף שעשה אחמד פאשה הוא בבניית חמאם בעיר עכו. החמאם הזה נקרא על שם מקימו: חמאם אל-באשה.

החמאם הוקם על שרידיו של מרחץ צלבני עתיק הרבה יותר. המבנה עצמו יפיפה, ובנוי עם מספר חדרים הסובבים חצר פנימית. במרכז החצר מלתחה, ובמרכזה בנויה מזרקת שיש מהודרת. מהמלתחה היו עוברים הרוחצים לחדר פושר, וממנו אל חדר חם, הבנוי בצורת מתומן, שממנו יוצאים חמישה חדרים פרטיים. כל חדר כזה וגם החדר החם המרכזי בנוי כשעל גגו כיפה. הכיפה עצמה עוצבה עם חורים המכוסים בזכוכית צבעונית, המחדירים אל החדר את אור השמש, באופן היוצר ריקוד יפיפה של נקודות אור, המשתלבות עם טיפות המים החמים. הרצפה של החמאם כולו מרוצפת שיש יוקרתי ואריחי קרמיקה צבעוניים על הקירות.

חווית הבלן האחרון
למרות שחמאם אל-באשה לא פועל היום כבית מרחץ – תוכלו לחוש באווירה הזו של פעם דרך חוויה אמנותית מיוחדת ומשובחת – שבה פסלים מדמים את הרוחצים, ציורים ופסקול מסבירים ומלווים את המבקרים בין החדרים. ובחדר המרכזי, הוא החדר החם מגיע השיא: כאן תפגשו את הבלן העובד במרץ בעבודות החמאם, תוך כדי שהוא מספר סיפורי רכילות על העיר ועל החמאם שלה. דרך מדהימה להכיר את ההיסטוריה.

ומי מכם שיחשוק אחרי החמאם באיזה פינוק אמתי של ספא טוב – מוזמן חזרה אל מלון קרלטון נהריה, ושם להיכנס היישר אל הספא המפנק שלנו – שהוא סיום מרגיע במיוחד אחרי יום בילוי בעכו ובחמאם.

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

טופס פניה ליצירת קשר

מבצעים חמים

Back to top דילוג לתוכן