• מלון קרלטון נהריה ממוקם כ-10 דקות הליכה מחוף הים. המלון נמצא על הרחוב הראשי של העיר נהריה - געתון.

ראש הנקרה

ראש הנקרה

ראש הנקרה

במקום שבו כביש 4 מסתיים, בנקודה הצפונית ביותר שלו – ישנו מקום מוזר; חנייה ארוכה תקבל אתכם, ליד ג'יפים צבאיים, ואולי כמה מכוניות של האו"ם. ושם, מחוץ לחנייה יקבל את פניכם גם הים התיכון. ים תיכון מלא סלעים. פראי. כחול, מלא אופק רחוק ויפה. ים שעל גליו שטים תדיר דבורים ודבורות, ועוד כלי שיט של חיל הים, השומרים על הגבול הימי הפתוח, כשמנגד שטות להן סירות דייגים לבנונים, הכורים ממעמקי הים, את הדגה של הים התיכון – יפה למראה וטעימה על הצלחת.

צבעים משתנים ונקרות נסתרות
עשר דקות בלבד מחוף הים החולי ברובו של נהריה, נפרש לפתע מצוק תלול, היורד אל הים, מרשים ומלא בצורות מעניינות.  המצוק הזה יפה כשמביטים בו מרחוק, צבעיו משתנים לאורך היום, והוא נצבע בצבעים מדהימים לעת שקיעה. וצבעיו משתנים עוד ועוד ביום סערה, כאשר השמש נחבאת ויוצאת לסירוגין מבעד עננים אפורים, ומשחק הצללים על המצוק והים – הוא חוויה שאין סרט הוליוודי שיוכל להשתוות לה.

וכשמתקרבים אל המצוק, מגלים שיש בו הרבה "חורים" גדולים שנפערו בו, חלקם גדולים  וגלויים, וחלקם נסתרים יותר – מתחת למצוק הנפלא. והמים חותרים בהם, הגלים מזעיפים עליהם את נפלאותיהם, האצות והדגים מכרסמים בהם – והנה לכם הנקרות. תופעה גיאולוגית של תהליך הנמשך ונמשך ונמשך כבר אלפי שנים – ונותן לראש הנקרה את ייחודו ויופיו.

רכבל, קולנוע נסתר ומנהרות רכבת
כדי להגיע אל הנקרות הנסתרות מהעין, אלה שנמצאות בתחתית המצוק – יורדים ברכבל, שהוא התלול בעולם. הוא בעל זווית של 60 מעלות, אך למי שמפחד, אל חשש – כל הנסיעה בו אורכת לא יותר מדקותיים. שם למטה, חצוב בסלע, ישנו גם אולם קולנוע, המזמין אתכם לחזיון אור-קולי של 8 דקות, שיספר לכם כיצד נוצרו הנקרות וגם על מגוון בעלי החיים המתגוררים בהן.

תוכלו גם ללמוד בחזיון האור-קולי הזה על הרכבת שבנו כאן הבריטים במלחמת העולם השנייה. זהו, למעשה, מיזם הנדסי מרשים בהנחה שמדובר בשנות הארבעים של המאה העשרים – מנהרות חצובות בתוך הסלע, חסינות לים הלוחץ מכל הכיוונים, גשרים חזקים לאורך המסילה שנעה במשך כמה שנים בין חיפה לביירות. אך, לנסיעות האלה בין חיפה לביירות שמו סוף לוחמי חטיבת כרמלי ב-1948, כשפוצצו באופן מבוקר את הגשר שעבר פעם מעל הנקרה הגדולה. אולם, המנהרה שעוברת בתוך הסלע הכביר עדיין עומדת על תילה, ותוכלו להציץ אליה, ולדמיין איך זה פעם נראה. שם בראש הנקרה.

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

טופס פניה ליצירת קשר

מבצעים חמים

Back to top דילוג לתוכן