• מלון קרלטון נהריה ממוקם כ-10 דקות הליכה מחוף הים. המלון נמצא על הרחוב הראשי של העיר נהריה - געתון.

שבי ציון – גם התיישבות, גם ים

שבי ציון – גם התיישבות, גם ים

כארבעה ק"מ בלבד מרחובה הראשי של העיר נהריה, וממלון קרלטון – ישנו מושב, ושמו בישראל: שבי ציון. קפיצה לכאן מאפשרת חיבור לכמה עניינים מרתקים.
א. להתיישבות ציונית פורצת דרך
ב. לכנסייה ביזנטית עתיקה
ג. וגם ליופיו של הים הפתוח

שילוב מוצלח – בתוך טיול נחמד אחד.

שבי ציון – חומה ומגדל
מעבר בכביש הראשי של המושב המטופח יביא אתכם אל "צריף הראשונים". הצריך הזה הוקם בשנת 1938. הימים הם ימי הספר הלבן, החוק הבריטי היבש אומר כי אין להקים יישובים יהודיים חדשים בארץ ישראל. אולם, ישנה פרצה בחוק, האומרת כי "אין להרוס בית עם גג". אז מה עושים? מגיעים באישון לילה ובונים צריף עם גג. וזהו אסור להרוס. הנה עובדה בשטח: יישוב חדש. כך, הוקמו עוד מספר יישובים באותם הימים בארץ ישראל.

הצריף הזה יושב בתחילה ע"י גרעין "יקים", הרי הם חלוצים שעלו מגרמניה עם העלייה החמישית. הוא הפך ברבות הימים לגן ואח"כ לבית ספר – וסביבו התרחב היישוב החדש. בסמוך לצריף הוקם כיאה לתקופת חומה ומגדל – גם מגדל. במגדל ניתן עדיין לראות את חרכי הירי הרבים. שכן, המגדל שימש כמפקדה של ההגנה בימים הקשים של פרעות מסביב, והתקפות חוזרות ונשנות על היישוב, המבודד יחסית מכל יישוב אחר, באותה התקופה.

בית קברות ציוני ופסיפס ביזנטי
המשיכו ללכת בנחת בתוך המושב אל כיוון הים, עד שתגיעו אל בית הקברות. כאן נקברו תשעה לוחמי מחתרת האצ"ל שנהרגו בעת שפרצו לכלא עכו, כדי לשחרר את חבריהם מידי הבריטים. הדבר מעלה פצע כואב בתולדות היישוב היהודי; שכן, נראה שאף יישוב בארץ לא הסכים לקבל את הלוחמים הנועזים לקבורה בתחומו. בשבי ציון, לעומת זאת, ניאותו לקבל את גופות הלוחמים לקבורה של כבוד.

הליכה מערבה מבית הקברות, קרוב מאוד אל מי הים הגדול – יביאו אתכם אל רצפת פסיפס שנחשפה בחפירות ארכיאולוגיות בשנת 1955. הפסיפס היה חלק מכנסייה ביזנטית מהמאה החמישית לספירה. כדי לאפשר למבקרים לראות את הפסיפס מקרוב, תוך כדי שימור שלו (כלומר, בלי לגעת או לדרוך עליו) – נבנו גשרי עץ צפים מעל הפסיפס – המאפשרים להתבונן ולהתרשם ממנו מקרוב.

הגיע הזמן להתקרב אל הים
ועכשיו הזמן להתקרב אל הים עוד. מהפסיפס המשיכו ללכת על החול הרך, מפרץ חיפה יגלה אליכם פתוח ורחב – ממורדות הכרמל הנושקים לים ועד לעיר עכו. וכאן לפתע, תראו שני ספסלים שמוקמו לא על החול, אלא בתוך המים ממש. ביום חמים ונעים מומלץ לשבת כאן לרגע קט, ולספוג את כל היופי הזה.

אח"כ אפשר להמשיך לפסוע בשלווה על הטיילת על שם מיכה שמיר שינדלר, שהיה מהילדים הראשונים שהתרוצצו בתוך מושב שבי ציון וגם על הים. וכך נכתב עליו בשלט המנציח אותו על הטיילת: "אוהב חיים, גלים וים". נראה שבתיאור הזה, של האיש רב הפעלים, יש כמו תיאור מקסים גם של הטיול הקטן הזה – שיש בו היסטוריה ביזנטית וציונית וגם הרבה הרבה גלים וים.

 

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

טופס פניה ליצירת קשר

מבצעים חמים

Back to top דילוג לתוכן